آنچه که درباره استاندارد آسانسور باید بدانیم

آنچه که درباره استانداردآسانسور باید بدانیم

آسانسور وسیله ای الکترونیکی و مکانیکی است که با توجه به استفاده مداوم انسان ها از آسانسور و لزوم حفظ جان مسافران ، نیاز به رعایت قوانین امنیتی و قوانین استاندارد آسانسور در بالاترین سطح دارد. در ابتدای ورود آسانسور به ایران که به ۸۰ سال پیش برمی گردد استانداردی برای ایمن سازی آسانسورها وجود نداشت اما همواره تلاش برای بالابردن امنیت جان مسافران آسانسور انجام می شد تا اینکه سرانجام در سال ۱۳۷۷ تلاش های جدی و مستمری برای تدوین استاندارد آسانسورها انجام شد و رسما از سال ۱۳۸۳ داشتن استاندارد برای تمامی آسانسورها اجباری شد و از آن به بعد طبق این قانون در صورت نداشتن استاندارد آسانسور ، گواهی پایان کار ساختمان صادر نمی شود.

انواع گواهینامه استاندارد آسانسور

استاندارد آسانسور به دو نوع مختلف تقسیم بندی می شود : استاندارد اولیه و استاندارد ادواری

۱- استاندارد اولیه

بعد از اتمام نصب آسانسور، آسانسور توسط کارشناس مربوطه بازبینی می شود و معیارهای مختلفی از جمله ایمنی و عملکرد سالم بررسی می شود و در صورت نبودن مشکل گواهینامه استاندارد اولیه صادر می شود. بعد از اینکه گواهی استاندارد اولیه دریافت کردید می توانید برای ساختمان خود اقدام به دریافت گواهی پایان کار کنید و در صورت نداشتن استاندارد اولیه ، به هیچ وجه گواهی پایان کار صادر نمی گردد.
نکته قابل توجه این است که قبل از اینکه استاندارد آسانسور دریافت شود نباید آسانسور توسط افراد ساکن در ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

۲- استاندارد ادواری

هر آسانسور باید حداقل سالی یک بار توسط کارشناس سازمان استاندارد مورد بازبینی قرار گیرد و در صورت نبود مشکلی در ایمنی و عملکرد آسانسور، استاندارد ادواری صادر می گردد. انجام به موقع سرویس و تعمیر دوره ای آسانسور تاثیر بسزایی در دریافت استاندارد ادواری دارد.
لازم به ذکر است که دریافت گواهی استاندارد ادواری اجباری نیست اما از نظر فنی بهتر است این استاندارد را دریافت نمائید. تا در صورت بروز مشکل، مدیر ساختمان دچار گرفتاری نشود.
شرایط استاندارد آسانسور
جهت اخذ استاندارد اولیه آسانسور طی کردن مراحل زیر الزامی است :

۱- اتمام عملیات نصب

پس از پایان یافتن مرحله نصب و انجام تمام کار های ساختمانی، مانند برق رسانی، وقتی اطمینان حاصل کردید و مطمئن شدید که آسانسور به صورت کامل راه اندازی شده، می توانید برای اخذ استاندارد آسانسور اقدام نمایید.

۲- ارسال درخواست

برای ارسال نمودن درخواست اخذ استاندارد آسانسور، بایستی یک کپی از کارت ملی متقاضی و همچنین یک کپی از پروانه ساختمان، برای شرکت نصاب آسانسور ارسال نمایید تا به این صورت درخواست خودتان را ثبت کنید.

۳- ثبت نام اینترنتی

با توجه به قوانین استاندارد آسانسور، فقط شرکت دارای مونتاژ آسانسور قادر به ثبت نام در سامانه اخذ استاندارد آسانسور نیز به صورت اینترنتی ثبت نام کنید و یک کد رهگیری بگیرید. به این صورت یک شرکت بازرسی برای شما انتخاب می شود و می توانید با این شرکت قرارداد ببندید.

۴- پرداخت هزینه ها

پرداخت هزینه های مربوط به بازرسی آسانسور به حساب شرکت بازرسی توسط کارفرما، یکی دیگر از کارهایی است که باید در این مرحله انجام دهید. پس از اتمام مراحل بازرسی و رفع ایرادات کاشنارس که عموما ۲ مرحله انجام می گیرد، شرکت نصاب باید نقشه محاسبات را ارسال کند.

۵- رزرو نوبت

در این مرحله بایستی از شرکت بازرسی یک نوبت بگیرید تا تاریخ مشخصی به بازرسی آسانسور شما اختصاص داده شود.

۶- بازرسی آسانسور

با توجه به موارد استاندارد آسانسور و قوانین جدید، در حضور نماینده شرکت بازرسی آسانسور که با آن قرارداد می‌بندید، آسانسور مورد بازرسی قرار می گیرد. اگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد و بازرسان متوجه ایرادی نشوند، سلامت آسانسور را تأیید می کنند؛ اما اگر با مشکلی مواجه شوند، شرکتی که طرف قرارداد است حتماً باید ایراد های مربوط به آسانسور را برطرف کند. در غیر این صورت شرکت بازرسی آسانسور را تایید نمی‌ کند.

۷- امضای قرار داد

در صورت تایید آسانسور توسط بازرسان، یک قرارداد مبنی بر سرویس و نگهداری سالیانه آسانسور بسته می شود.

۸- ارسال قرارداد برای شرکت بازرسی

پس از امضای قرارداد یک ساله، این قرارداد بایستی برای شرکت بازرسی آسانسور فرستاده شود تا پرونده مربوط به قرارداد بیمه و بازرسی تکمیل گردد.

۹- ارسال نقشه

باید حتماً برای شرکت بازرسی آسانسور ارسال شود.

۱۰- صدور گواهینامه

آخرین مرحله از اخذ استاندارد آسانسور، دریافت گواهی تایید از شرکت بازرسی است که نشان می ‌دهد آسانسور مورد نظر هیچ مشکلی ندارد و می توان از آن استفاده کرد.
مدت زمانی که طول می کشد تا گواهی استاندارد اولیه آسانسور را اخذ کنید بین ۲۰ تا ۳۰ روز است.
مراحل اخذ استاندارد ادواری آسانسور
مراحل اخذ استاندارد ادواری آسانسور تقریبا مشابه استاندارد اولیه است با این تفاوت که اجباری برای اخذ این استاندارد وجود ندارد اما بهتر است که این استاندارد را نیز تهیه کنید.
مدت زمانی که طول می کشد تا گواهی استاندارد ادواری آسانسور را اخذ کنید بین ۱۰ تا ۲۰ روز است.

آیا استاندارد آسانسور به معنی ایمنی آسانسور است؟

شاید تصور کنید آسانسور هایی که دارای تأییدیه هستند و بر اساس قوانین استاندارد آسانسور نصب شده‌اند، دارای ایمنی هستند و هیچ مشکلی برای آن ها پیش نمی آید، اما این طور نیست. ممکن است یک آسانسور گواهی استاندارد داشته باشد، ولی از نظر ایمنی شرایط مطلوبی نداشته باشد. به همین خاطر شما باید به صورت دوره ای برای سرویس و نگهداری آسانسور از خدمات شرکت های معتبر استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *