راهنمای استفاده از دکمه های آسانسور

راهنمای استفاده از دکمه های آسانسور

به دلیل گسترش استفاده از آسانسور در اماکن مختلف، حتماً لازم است تا آشنایی کامل با دکمه‌ های آسانسور داشته باشید تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید. کلید های مختلفی بر روی پنل آسانسور قرار می گیرند و هر کدام از آن ها دارای معنا و مفهوم خاصی است. در ادامه ما به طور کامل دکمه های مختلف آسانسور را برای شما توضیح خواهیم داد. پس همراه ما باشید.

معنی دکمه های آسانسور در شاخص طبقات

کلیدهای شاخص طبقات اصلی ترین بخش در پنل یک آسانسور است و شما بایستی به طور کامل با آن آشنا شوید. این کلید ها معرف طبقات هستند و اکثرا با عدد مشخص شده اند. البته در برخی از آسانسور ها ممکن است از حروف یا ترکیبی از حروف و اعداد برای مشخص کردن طبقات نیز استفاده شود.

معنی دکمه های آسانسور

در ادامه مقاله شما را با معنی و مفهوم هر یک از علامت هایی که بر روی دکمه های آسانسور قرار گرفته اند آشنا خواهیم کرد. بهتر است این حروف و کاربرد هر یک از آن ها را به خوبی به یاد بسپارید. حروف G و B بسیار پر کاربرد هستند و تقریباً در پنل هر آسانسوری از آن ها استفاده می شود. از این رو به توضیح بیشتر و دقیق تر این شاخص ها می پردازیم.

معنی دکمهدر آسانسور

معمولاً برای نشان دادن طبقه همکف از حرف G  یا GF استفاده می‌شود. اگر در کنار حرف G از یک علامت ستاره * نیز استفاده شود، در این حالت یعنی خروج اصلی یا لابی است. در برخی از کشور های اروپایی به جای حرف G از عدد ۰ برای نشان دادن هم کف استفاده می شود.

معنی دکمه B در آسانسور

حرف B برای طبقات منفی در یک ساختمان استفاده می شود. منظور از طبقات منفی، طبقاتی هستند که در زیر طبقه همکف قرار دارند. توجه داشته باشید که کلید B1 به معنی اولین طبقه زیر همکف یا زیرزمین، B2 دومین طبقه زیر همکف یا زیرزمین و… است.

سایر دکمه های پنل آسانسور ها

در ادامه به بررسی و توضیح سایر دکمه هایی که ممکن است در آسانسور به چشمتان بخورد می پردازیم.

  • دکمه L در آسانسور

از کلید L برای نشان دادن طبقه‌ای که لابی در آن قرار دارد استفاده می کنند.

  • دکمه M در آسانسور

دکمه M برای نشان دادن نیم طبقه در پنل آسانسور ها مورد استفاده قرار می گیرد.

  • دکمه P در آسانسور

در اکثر آسانسورها دکمه P نشان دهنده پارکینگ است. در یک ساختمان با چندین پارکینگ از دکمه‌های P1, P2, P3 و … استفاده می کنند.

  • دکمه R در آسانسور

حرف R در آسانسور برای نشان دادن پشت بام مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما دکمه ای با شاخص RG  مشاهده کردید باید بدانید که این طبقه مربوط به روف گاردن است.

توجه داشته باشید که حروف دیگری نیز وجود دارند که برای نشان دادن موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اما به دلیل آنکه استفاده از آن ها بسیار کم است و تنها به مکان های مختلفی محدود می شود، از توضیح آن ها صرفه نظر کردیم.

دکمه اضطراری آسانسور

دکمه اضطراری آسانسور برای قطع کامل جریان برق سیستم در مواقع اضطراری تعبیه شده است. با فشردن این دکمه کابین از حرکت می ایستد. توجه داشته باشید که استفاده از دکمه اضطراری آسانسور در هنگام احساس خطر نیاز به دقت زیادی ندارد و به راحتی با فشردن دکمه می‌توان آن را فعال نمود.

دکمه با علامت زنگ یا زنگوله

از این دکمه در در مواردی استفاده می شود که در آسانسور گیر افتاده باشید. با فشردن آن مدیریت ساختمان پیغام شما را دریافت کرده و اقدامات لازم جهت خارج کردن شما از آن محیط را انجام خواهد داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *