انواع درب آسانسور از نظر نوع باز و بسته شدن

درب-اسانسور| اسانسور در رشت

امروزه درب های مختلفی برای آسانسور ها ساخته می شود که هر یک از آن ها از نظر باز و بسته شدن دارای عملکرد های مختلفی هستند. در این مقاله ما قصد داریم مهم ترین نوع درب آسانسور را برای شما بررسی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

درب لولایی آسانسور

درب لولایی یکی از قدیمی ‌ترین نوع درب های آسانسور است که به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این نوع درب برای آسانسورهای کوچک با فضای محدود رایج است. از مهم ترین مزایا این درب ها می توان به مواردی نظیر عدم نیاز به عرض زیاد جهت کارکرد صحیح و هزینه پایین نگهداری و تعمیر، اجرا اشاره کرد.

درب آسانسور ساده یا لولایی تک لنگه

درب آسانسور لولایی تک لنگه یکی از رایج‌ترین انواع درب طبقه آسانسور است. دلیل اصلی استفاده از این درب ها ،ایمنی بالای آن ها و برخورداری از قیمت های اقتصادی و مقرون به صرفه است. این مدل درب در دو نوع چپ بازشو و راست بازشو طراحی و تولید می ‌شود و شما می توانید بسته به فضایی که در اختیار دارید یکی از این مدل ها را تهیه کنید.

درب آسانسور ساده یا لولایی دو لنگه

این نوع از درب ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که طراح بخواهد از فضای موجود حداکثر استفاده را کند. درب آسانسور ساده یا لولایی دو لنگه اکثرا در بیمارستان‏‌ها و مکان هایی که عرض مفید ورود به کابین اهمیت داشته باشند، مورد استفاده قرار می گیرد.

درب عمودی آسانسور

از درب عمودی بیشتر در آسانسور های باربری استفاده می شود. نیروی باز و بسته‌کننده‌ این نوع درب‌ ها در دو نوع مکانیکی (ستی) و الکترومکانیکی (موتور) است. شما می توانید با توجه سلیقه خود به تهیه هر یک از این نوع مکانیزم ها اقدام کنید.

درب سنترال آسانسور

این نوع درب ها از دو لنگه مجزا ساخته می شوند. در هنگام بسته شدن درب لنگه ‌ها به صورت مماس کنار هم قرار می ‌گیرند و در هنگام باز شدن نیز هر کدام از لنگه ها به سمت دیگری حرکت می کنند.

درب آسانسور تلسکوپی

درب های تلسکوپی به دو دسته، راست بازشو و چپ بازشو تقسیم بندی می ‏شوند. این نوع از درب ‌ها در تعداد لته های استفاده شده و جهت باز و بسته شدن، با یکدیگر تفاوت دارند. اگر قصد استفاده از درب آسانسور تلسکوپی را دارید بهتر است قبل از خرید حتماً با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا یک مدل مناسب را خریداری کنید.

درب آسانسور اتوبوسی

درب آسانسور اتوبوسی دارای عملکردی مشابه با درب‌‏ های اتوبوس است. در این نوع از درب ها لته‌‏ ها به صورت آکاردئونی یا تاشو به یک سمت جمع می‏‌ شوند. درب آسانسوری از قیمت های مناسبی برخوردار بوده و سرعت عملکردی نسبتاً خوبی نیز دارد.

درب آسانسور جمع شو

درب آسانسور جمع شو یکی از درب ها پر استفاده است. این درب ها از ویژگی‌ هایی نظیر قیمت پایین، عملکرد بسیار ساده، بدون نیاز به سرویس و نگهداری تخصصی و… برخوردار هستند. توجه داشته باشید که درب جمع شو فقط در آسانسور های اماکن صنعتی و کارخانه‌ ها مورد استفاده قرار می گیرند.

درب آسانسور سینوسی

از درب آسانسور منحنی اکثرا در آسانسورهای فوق لاکچری و دارای کابین و چاه گرد یا دارای سطح مقطع منحنی استفاده می شود. این درب ها را اکثرا در آسانسور های هتل ها و مجتمع های تجاری بزرگ استفاده می شود. این درب ها اغلب به صورت شیشه ای با فریم استیل یا تمام شیشه ای تولید می ‌شوند.

درب آسانسور گیوتینی

درب گیوتینی با سایر درب ‌های آسانسور بسیار متفاوت تر است. در واقع کمتر کسی پیدا می ‌شود که با این مدل آشنایی داشته باشد این درب ها به صورت عمودی باز و بسته می ‌شود و شباهت زیادی به درب ‌های تلسکوپی دارند.
البته درب های گیوتینی منسوخ شده اند و دیگر کاربردی ندارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *