ظرفیت کابین آسانسور چطور محاسبه می شود؟

ظرفیت کابین آسانسور چطور محاسبه می شود؟

طراحی و ساخت آسانسور یک کار بسیار حساس است و در هنگام انجام آن بایستی موارد مختلفی در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی این وسیله در نظر گرفته می شود، ظرفیت کابین آسانسور است. منظور از ظرفیت کابین آن است که حداکثر چند نفر و با مجموع وزن چند کیلو گرم می توانند به صورت هم زمان داخل کابین آسانسور قرار بگیرند تا اختلالی در عملکرد آن ایجاد نشود.
تعیین ظرفیت کابین آسانسور در مراکز تجاری و درمانی و ساختمان های بزرگ، به دلیل زیاد بودن تعداد و دفعات تردد، اهمیت بالاتری دارد. کارشناسان آسانسور نوآوران، در این مقاله مراحل و نکات مربوط به محاسبه و تعیین ظرفیت کابین را برای شما شرح می دهند. پس در ادامه با ما همراه باشید.

عوامل مؤثر در ظرفیت کابین آسانسور

عوامل مختلفی هستند که در تعیین ظرفیت کابین آسانسور اثر می گذارند. یکی از مهم ترین این موارد، مساحت کابین آسانسور است. در واقع طراح موظف است تا از حداکثر فضای چاه آسانسور برای طراحی بزرگ ترین کابینی که می توان بر اساس محاسبات آنالیز ترافیک آسانسور انجام داد، استفاده کند. توجه داشته باشید که ابعاد و اندازه کابین بر روی قطعات و اجزا آسانسور نیز اثر می گذارد. به عنوان مثال موتور که مهم ترین قطعه آسانسور است بر اساس ظرفیت کابین انتخاب می شود.

تعیین ظرفیت کابین آسانسور هنگام طراحی

وظیفه و نقش اصلی در تعیین ظرفیت آسانسور بر عهده طراح است. طراح با در نظر گرفتن ابعاد استاندارد کابین، محاسبه میزان رفت و آمد، محل نصب آسانسور و… سعی می کند بهترین مساحت و بالاترین ظرفیت را برای کابین به وجود بیاورد.

مفاهیم کلی در مورد ظرفیت کابین

مفاهیم کلی در مورد ظرفیت کابین آسانسور ها را می توان در دو بخش جداگانه بررسی کرد. به همین خاطر ما نیز همین رویه را در پیش گرفته ایم و این موضوع را در دو بخش برای شما شرح داده ایم.
در بخش اول، طراح برای ظرفیت کابین ها پارامتر هایی همچون حداقل فضای مورد نیاز، سرعت و تعداد آسانسور مسکونی یا آسانسور بیمارستانی و… را در نظر می گیرد. توجه داشته باشید که این مقادیر از طریق نمودارها و استانداردهای معتبر که توسط شرکت های متخصص ارائه شده اند، محاسبه می شوند.
در بخش دوم، طراح پارامتر هایی نظیر اندازه چاهک، کابین و موتورخانه آسانسور و… را در نظر می گیرد تا با رعایت حداکثر ظرفیتی که در بخش اول به دست آورده است؛ ظرفیت نهایی کابین آسانسور را تعیین کند.
شایان ذکر است که تعیین درست و منطقی ظرفیت آسانسور یک امر بسیار مهم است و در صورتی که این کار به درستی انجام نشود ممکن است زیان های اقتصادی، به خطر افتادن جان انسان ها و عدم کارکرد درست آسانسور را در پی داشته باشد. به همین دلیل طراح در هنگام محاسبه ظرفیت کابین سعی می کند ضریب اطمینان مشخص شده در آیین نامه ها را رعایت کند و با استفاده از کم ترین هزینه، حداکثر ظرفیت را برای کابین آسانسور ایجاد کند.

نکات نهایی برای تعیین ظرفیت آسانسور

توجه داشته باشید که تعیین ظرفیت کابین آسانسور و محاسبه ابعاد و اندازه های مناسب آن بسته به شرایط موجود متفاوت است و شما نمی توانید از یک فرمول خاص به تعیین ظرفیت آسانسور اقدام کنید. در واقع طراح ها با در نظر گرفتن پارامتر های مختلف نظیر نوع کاربرد سازه، ابعاد چاه آسانسور، تعداد تردد روزانه و… ظرفیت کابین آسانسور را تعیین می کنند. علاوه بر ظرفیت آسانسور لازم است تا فضا و ابعاد مورد نیاز بازشو درب های آسانسور نیز در نظر گرفته شوند تا افراد بتوانند به راحتی و بون هیچ مانعی از درب های آسانسور برای ورود و خروج استفاده کنند.
با توجه به آن چه که تاکنون گفته ایم، اگر قصد نصب و استفاده از آسانسور را در سردارید بهتر است از مهندسین با تجربه و با دانش بهره بگیرید تا آسانسوری که نصب می کنید با کم ترین هزینه، بهترین کارایی را داشته باشد و افراد بتوانند با اطمینان خاطر از آن استفاده کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *