نکاتی که قبل از خرید شستی آسانسور باید بدانید

شستی اسانسور | شاسی اسانسور | اسانسور در رشت

آسانسورها دارای یک شاسی یا پنل شستی هستند که با کمک آن دستورات از مسافران گرفته می شود. این دستورات بعد از ذخیره شدن به تابلو فرمان منتقل می شوند و در آن به اجرا در می آیند. مهم ترین قطعه ای که در انتقال درست دستورات مسافران و اجرای آن ها نقش دارد، شستی است. با استفاده از شستی هایی که روی پنل قرار دارند، مسافران دستورات مورد نظر خود را صادر می کنند. به دلیل اهمیت این قطعه و تأثیر آن روی عملکرد صحیح آسانسور، شستی ها باید کیفیت بالا و ظاهری مناسب داشته باشند.

شستی آسانسور چیست و در چند نوع تولید می شود؟

درون تمامی آسانسورها صفحه ای متشکل از چندین کلید و نمایشگر وجود دارد. با کمک این صفحه وضعیت آسانسور به مسافران نمایش داده می شود؛ همین طور کاربران می توانند طبقه مورد نظر خود را با فشار دادن دکمه مربوط به آن، مشخص کنند. به این صفحه شاسی  یا شستی آسانسور می گویند. شستی ها انواع گوناگونی دارند که در ادامه به آشنایی با آن ها می پردازیم.

• شستی تاچ لس آسانسور

شستی های تاچ لس آسانسور از کاربردی ترین شاسی ها هستند. شستی در این محصول حفره ای کوچک است که مسافران با قرار دادن انگشت خود درون این حفره فرمان لازم را صادر می کنند. بعد از اینکه فرمان توسط شاسی شناسایی و اجرا شد، صدای کلیکی شنیده شده و نوری قرمز رنگ دیده می شود. این صدا و نور نشان دهنده رسیدن به طبقه مورد نظر هستند. این ویژگی در شاسی تاچ لس آسانسور باعث می شود که این محصول برای افراد نابینا یا ناشنوا نیز مناسب باشد.

• شستی احضار آسانسور VIP

در برخی شرایط تمامی افراد نباید اجازه استفاده از آسانسور را داشته باشند یا توقف آسانسور در برخی طبقات تنها برای مسافران اندکی مجاز است. در این شرایط می توانید از شاسی های VIP کمک بگیرید. این شاسی ها مجهز به شناساگر اثر انگشت یا کارت خوان هستند و افرادی که اثر انگشت آن ها در سیستم ثبت شده باشد یا کارت های مجاز را در اختیار داشته باشند، اجازه استفاده از آسانسور را دارند.

• شستی آسانسور استاندارد با دکمه فشاری

شاسی های استاندارد را در بیشتر آسانسورها دیده اید. این شاسی ها صفحه کلیدی متشکل از دکمه های متعدد به ازای هر طبقه هستند. برای به راه افتادن آسانسور باید دکمه طبقه مورد نظر خود را روی شاسی فشار دهید. جنس دکمه های در شاسی های استاندارد دکمه فشاری از استیل یا پلاستیک خواهد بود و متناسب با هزینه ای که قصد دارید برای خرید شاسی صرف کنید، تعیین می شود. این نوع شاسی محبوب تر از شاسی های VIP یا تاچ لس است و متقاضیان بیشتری دارد.

شستی اسانسور | شاسی اسانسور | اسانسور در رشت

کاربرد شستی آسانسور و قطعات ضروری آن

مسافران بعد از قرارگیری درون کابین آسانسور با استفاده از شستی های موجود روی صفحه شاسی، مقصد و طبقه مورد نظر خود را انتخاب می کنند؛ اما جا به جایی در میان طبقات تنها وظیفه شستی آسانسور نیست. روی هر پنل باید شستی هایی برای شرایط اضطراری وجود داشته باشد.
از این شستی ها می تواند به دکمه زنگ خطر برای مواقع خرابی آسانسور، دکمه توقف اضطراری، دکمه های باز و بسته شدن دستی درب، کلید روشنایی اضطراری و دکمه تهویه هوای کابین اشاره کرد. همین طور یک شاسی مناسب باید نمایشگری برای نشان دادن شماره طبقات و جهت حرکت آسانسور داشته باشد.

اهمیت کیفیت شستی آسانسور و محل نصب صفحه شاسی

شستی ها قطعات مکانیکی پرکاربردی هستند که در صورت بی کیفیت و نامرغوب بودن، به سرعت خراب شده و هزینه های تعمیر و تعویض را به مالک آسانسور تحمیل می کنند. برای تهیه شاسی هایی که در کنار کیفیت مطلوب دارای قیمتی مقرون به صرفه باشند، باید فروشگاهی معتبر و خوش نام را شناسایی و انتخاب کنید.

محل نصب پنل شستی ها به ارتفاع آسانسور و اندازه پنل بستگی دارد. این پنل باید با حداقل فاصله ۹۰ سانتی متری از کف آسانسور نصب شود و محل نصب آن به گونه ای تعیین شود که دسترسی و استفاده از این محصول برای مسافران راحت باشد. بهتر است انتخاب محل مناسب را به کارشناس نصب پنل بسپارید و در این زمینه به تخصص او اطمینان داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *